• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.

19.04.2023, 14:37
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rzecznik GIOŚ: Monitoring Odry na miarę najlepszego w Europie

Jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na Odrze został stworzony system monitoringu rzeki na miarę najlepszego w Europie. Rzeka badana jest codziennie. W ośmiu reprezentatywnych miejscach Odry, badana jest m.in. temperatura wody czy jej natlenienie, a wyniki udostępniane są na bieżąco w sieci dla odpowiednich służb.

14.04.2023, 10:51
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zachodniopomorskie. Pompy do natleniania Odry tylko w Szczecinie

W Szczecinie pracują cztery pompy do punktowego natleniania wody. W pozostałych miejscach warunki tlenowe w Odrze uległy poprawie – poinformowało we wtorek centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

30.08.2022, 15:11
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.

16.08.2022, 23:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

AUV GAVIA – jednostka wsparcia Marynarki Wojennej RP i niestrudzony badacz morskich głębin

Kiedy w 2013 roku pojazdy autonomiczne typu Gavia znalazły się na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP wiązano z nimi duże nadzieje. Miały być technologicznym powiewem świeżości oraz wnieść nową jakość do działań operacyjnych. Dziś, po niemal ośmiu latach służby, możemy stwierdzić, że Gavie nie tylko spełniły oczekiwania, ale oferują znacznie więcej. O nowych funkcjonalnościach pojazdów oraz o możliwości ich integracji z dostępnymi na rynku systemami komunikacji, rozmawiamy z przedstawicielem Enamor Sp. z o.o, firmy reprezentującej

04.09.2021, 09:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.

23.12.2020, 14:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Po awarii przepompowni na Ołowiance. WIOŚ: Coraz lepsza jakość wody w Motławie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody na Motławie i Martwej Wiśle w czwartek, 21 maja. Z badań laboratoryjnych wynika, że jest coraz lepiej - poprawiają się warunki tlenowe m.in. na Motławie na wysokości awaryjnego zrzutu ścieków do rzeki. - Prewencyjnie nadal będziemy napowietrzać wody Motławy i Kanału na Stępce - zapowiada Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk.

03.06.2018, 08:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Kosakowo: Zbiorniki gazu nie mają negatywnego wpływu na środowisko

Wieloletni monitoring „potwierdza brak wpływu” działalności Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu w Kosakowie na środowisko naturalne Zatoki Puckiej – zapewnia spółka Gas Storage Poland. Część mieszkańców „ma dużo wątpliwości” co do wpływu inwestycji na środowisko.

25.01.2018, 04:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Żeglowne rzeki nie zagrożą środowisku! (List otwarty do przedstawicieli WWF)

Jako przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, zespołów eksperckich, instytucji naukowych, przedsiębiorców związanych z żeglugą śródlądową apelujemy do przedstawicieli Fundacji WWF o zaprzestanie rozpowszechniania za pośrednictwem mediów nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomych zagrożeń dla środowiska, jakie miałoby przynieść przywrócenie żeglugi na głównych polskich rzekach.

04.03.2017, 10:20
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Znikają ryby w Zatoce Puckiej. Czy winna jest solanka zrzucana do wody przez PGNiG?

W Zatoce Puckiej jest coraz mniej ryb – narzekają miejscowi rybacy. Część środowiska naukowego winą za to obarcza PGNiG, które w ramach budowy podziemnych magazynów na gaz w Kosakowie, zrzuca do wody duże ilości solanki. Koncern odpiera te zarzuty, powołując się na badania Instytutu Budownictwa Wodnego PAN oraz Instytutu Morskiego w Gdańsku.

25.06.2015, 05:31
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.